Obsah
Historie
Kostomlaty pod Řípem
Ves v mírně zvlněném terénu pod úpatím hory Říp (455 m.n.m.). První písemná zmínka o obci je z roku 1285. Ovšem již mnohem dříve bylo okolí Kostomlat osídleno, o čemž svědčí nalézy kostrových hrobů a zlomků keramiky z období kultury šnůrové keramiky a zvoncových pohárů. V dobách první písemné zprávy o obci vlastnil polovinu vsi vladyka Lévy, druhá polovina patřila sousední obci Ctiněves. Ve 14. stol. (1352) byla obec v majetku kláštera v Kladsku. Roku 1571 je připomínána zdejší tvrz (v tento rok byla tvrz prodána Lobkovicům).
Na východní straně návsi stojí hospodářský dvůr. Hlavní budova dvora byla vybudována v 19. stol. Ve dvoře vpravo stojí hospodářská budova (sýpka) postavená v 18. století (pozdní baroko).
Kostel sv. Petra a Pavla
Hlavní dominantou obce je Kostel sv. Petra a Pavla. Šlo o vlastnický kostel situovaný na vyvýšenině uprostřed obce, na níž nejspíš stával i panský dvorec. Ve 14. století se kostel stal sídlem farnosti, později poklesl opět na úroveň filiálky.
Původní stavba spadá do pozdně románského období, kolem roku 1230. Z nejstarší stavební fáze zůstala zachována loď s apsidou. Později se podoba kostela výrazně změnila přestavbami. Na západní straně byla před rokem 1550 přistavěna mohutná goticko-renesanční zvonice a v druhé polovině téhož století přibyla na severní straně velká renesanční předsíň. Východní strana lodi dostala renesanční štít zdobený dne prázdnou nikou a koulemi.
Významně se do podoby kostela otiskla také přestavba barokní, která se dotkla zejména věže. Došlo k ní v roce 1748 podle návrhu hraběte Adama Františka Hartiga, majitele panství v Horních Beřkovicích. Zároveň s přestavbou věže byla k jižnímu boku přistavěna i drobná barokní sakristie.
Kostel je obklopen pustnoucím, ale přesto malebným hřbitůvkem.